kayıt

niğde esnafı

 1. 1
  efendim müsaadenizle sert giriyorum, fesattır niğde esnafı. net söylüyorum, fesatlık erdem olsa niğde esnafı kemâle ererdi. bu şehirde doğmuş büyümüş biri olarak çoğunu tanırım ben bu adamların. dükkana girerken verdiğiniz selamın alınıp alınmaması bile gerilim dalında imdb'de 8 üstü pazarlıksız gider. diyelim selamınızı aldı, siz de gevşediniz, hümanist oldunuz hatta... dayı dersiniz "işler nasıl", memnuniyetsizdir çoğu, öyle bir "çok şükür" deyişi vardır ki daha önce şükrettiğiniz şeyleri sorgulatır size. kendinde bulunmayıp da karşısındaki dükkanda bulunan bir mal için sizi yönlendirdiğini çok nadiren görürsünüz. "başka nerede bulabilirim" diye sorduğunuzda "buralarda zor" tarzında hezeyanlarla geçiştirilirsiniz.

  Hiç unutmam bir mağazaya girip gömleklere bakıyordum. "şurdaki mavi çizgili olanı görebilir miyim?" dedim. "almayacaksan indirmeyim" diye karşılık verdi. "bre pezevenk! bre gavat! indirme amk, ordayken satın alacam, aldıktan sonra da orda kalsın" diyemedim tabi. en sert halimi takınıp hayırlı işler dilememeyi başararak çıktım gittim.

  bu zalımlara hepimizin yolu her gün düşüyor maalesef. görüyoruz ki bunlar bu kafayla giderken il dışından gelen girişimciler güzel paralar kazanıyor. üslubuyla, ilgisiyle bizim barzoların yapamadığını yapıyorlar helal ü hoş olsun, ne diyelim.

   
 2. 2
  Esnafın çoğu öğrenciye nasıl itelesem diye düşünür. Tok satıcıyı oynarlar. Gidin ne alıyosanız memleketinizden alın yani özellikle kıyafetler mesela.
  #3517 zrmn7 | 1 yıl önce
   
 3. 3
  alışverişinizi yapmamanız gerek insan sıfatı
  #3530 fesefes | 12 ay önce
   
 4. 4
  Sadece Niğde'nin değil bence Türkiye'de ki birçok gelişmekte olan ilin sorunu budur. Esnaf öğrenciden ne koparırsa kardır çünkü memleketin insanı ondan o paraya o malı almaz o kadar *
  #3531 basket | 12 ay önce
   
 5. 5
  Öğrenciyi koparmaya çalışan 2 zara 500 lük ettiren esnaf
   
 6. 6
  severim ben niğde esnafını hocam
  #3579 barbaroshkn | 4 ay önce
   
site yönetim programı