kayıt

asosyallik

 1. 1
  Kimi arkadaşlar asosyal olma peşindedir ve bunu övünerek anlatabilen kişi kendine asosyal diyebiliyor. Asıl asosyal kimdir biliyor musunuz ? haftada bir veya iki defa çalan telefonun sahibidir asosyal. sabah kalktığında mesajlara bakmayan kişidir asosyal. mesaj atacak kimsesi olmayandır asosyal. derdini sadece kendine anlatabilendir asosyal. sırf reddedilir diye kimseyle konuş'a'mayandır asosyal. bunları topladığınızda kocaman bir yalnızlık oluşuyor doğal olarak. sahi hanginiz yalnızdınız?
  #3499 Asosyal sosyolog | 1 yıl önce
   
 2. 2
  Asosyal

  Asosyal, sosyal olmayan insanların yapacağı davranışları sergileyen kişilere verilen bir isimdir. Bu kişiler kalabalık yerlere girmeyi istemez. Sakin kimsenin bulunmadığı yerler onlar için daha çekicidir. Kalabalıkta kendilerini saklama isteği duyarlar. Bu nedenle toplumun içine girmeyi istemez, böyle yerlerden uzaklaşırlar. Bu durum kişinin kendisini toplumdan izole etmesi olarak görülebilir. Asosyal kişiler çevresiyle uyum sağlayamaz ve empati kuramazlar.

  İnsanlar neden asosyal olurlar?

  Toplumda suçlu insanlar için, genellikle asosyal kişilik bozukluğu tanısı konulmaktadır. Sosyopati ve psikopati olarak tanımlanabilen bu sorun genellikle 18 yaşından itibaren etkili olmaya başlar. Kendini okuldan kaçma, evden kaçma, devamlı kavgacı tutum sergileme gibi davranış bozukluklarıyla göstermektedir. Bu soruna sahip olan kişiler sorumluluklarını yerine getiremediklerinden işlerinden çıkarılır, sıkça iş değiştirir ve yalnız kalabilirler. Maddi açıdan iyi olanları madde bağımlılığı gibi kötü alışkanlıklar bekler. Bu kişiler yaşamda başarıyı yakalayamadığından dolayı çevresindeki kişilerle anlaşamaz, sürekli kavga eder pozisyona gelirler. Asosyal olan kişiler arasında yapılan bir araştırmaya göre;

  Çocukluklarında başkaları tarafından sevilmediklerini
  Aile içi ilişkilerinde bozukluk olduğunu
  Sıkça evden kaçma eğilimi gösterdiklerini
  Bu duruma gelmelerinde hayat şartlarının etkili olduğunu belirten açıklamalara ulaşılmıştır.
  Asosyallik toplumda ne kadar etkilidir?

  Bu rahatsızlığın toplumda görülme sıklığı yaklaşık olarak % 25 oranındadır. Buna bazı genetik etkenler sebep olsa da, çocukluk döneminde alınan eğitimde yapılan ihmallerde etkendir. Anne ve babanın manevi olarak yokluğu, cezalandırma ve aşağılanma gibi tavırların olması sorunun ortaya çıkışını hızlandırmaktadır. Toplumda eğitim seviyesi düştükçe asosyallik daha fazla yaygın hale gelmektedir. Çevrenin geniş olması demek sosyalliğin sağlanması demek değildir. Kişinin çevresiyle ilişkiyi kaldırabilecek düzeyde olması halinde, sosyallik sağlanabilir.

  Asosyal

  Çevre genişledikçe kişi bunu kaldıramazsa, asosyallik artış gösterir. Bireysel ilişkilerde azalma, zaman daralması, ilişkilerin sunileşmesi gibi etkenler asosyalliği beraberinde getirir.
  Asosyal kişilerin özellikleri nelerdir?

  Bu kişilerin yasalara ve sosyal davranışlara uymakta güçlük çektiği görülür
  Başkalarının aldatılması ve yalan söyleme gibi özellikleri vardır
  Daha fazla risk alarak, sonucu düşünmeden hareket ederler
  Sorumluluk almakta ve işi sürdürmekte güçlük çekerler
  İnsanın dış dünyadan kendisini tamamen soyutlaması ve içine kapanması demek olan asosyallik, özellikle teknoloji sayesinde giderek artış göstermektedir. Bu etkenle birlikte insanlar topluma girmemekte, arkadaşlık kurmakta çekinmekte ve kendi dünyasında yaşamı seçmektedir. Kişilerin bilgisayara bağımlı bir yaşam sürmesi, asosyalliğin sebepleri arasında yer alır. Bilgisayar bir iletişim aracı olmasına rağmen, bağlayıcı özelliği olmasından dolayı zamanını bilgisayarda geçiren bir nesil ortaya çıkıyor. Sosyal aktivitelerin yapılmadığı, insan içine çıkılmadığı, hatta konuşmanın bile azaldığı asosyal bir toplumun ortaya çıkmasına neden oluyor.

  Asosyal olmamak için ne yapılmalıdır?

  Bu özelliğe sahip biri olmamak için, kişinin kendisiyle zaman geçirmesi yerine tiyatroya, sinemaya gitmesi, spor yapması etkili olur. Bu sayede yeni arkadaşlar edinilebilir, sosyalleşme fırsatı sağlanabilir. Bilgisayar başında geçirilen sürenin azaltılması ve toplumun içine daha fazla girilmesi gerekir.

  Asosyallik hastalık mıdır?

  Bu sorun kendisi hastalık olmasa da, çok sayıda hastalığın sebebi olabilir. Kişide sinirsel, ruhsal hastalıklar, obezite, mide rahatsızlıkları, bağırsak sorunları meydana gelebilir. Toplumdan kendini soyutlamış ve yalnız kalmayı seçen kişiler asosyal olurlar. Bundan kurtulmak için sosyalleşmeleri gerekir. Bu tamamen kişinin iradesiyle alakalıdır. Nasıl asosyal olmayı tercih ettilerse, sosyal olmayı da becerebilirler.
  #3518 zrmn7 | 1 yıl önce
   
 3. 3
  Kardeş asosyal misin ?
   
site yönetim programı